V Březolupech drama až do poslední RZ. 17. 07. 2017 22:50

Na plochodrážním stadionu v Březolupech se v polovině července uskutečnil čtvrtý, předposlední závod seriálu Mistrovství České Republiky RC rally 1:10 elektro 4WD. Tato atraktivní lokalita přilákala celkem 63 závodníků. Ředitel závodu Martin Mudřík připravil pro všechny účastníky 8 dlouhých rychlostních zkoušek. Povrch trati tvořila jemná volná šotolina, pod kterou byl tvrdý šotolinový podklad a tak první závodníci na začátku závodu čistili stopu, jak je tomu při skutečné rally. Výhodu tedy zpočátku měli účastníci Moravského poháru, kteří startovali na konci startovní listiny.

RZ1 – vítězí Jan Brich (Mitsubishi Lancer Evo X), který jako jeden z mála jede vpředu volnoběžku místo diferenciálu a proto na volné šotolině má lepší trakci. O 1,3 sekundy zpět je domácí překvapení David Šintál (VW Polo R WRC), který krom svého umu těží hlavně ze startovní pozice. Třetí Vítek Kutal (VW Polo R WRC) ztrácí přes 3,5 sekundy. Někteří závodníci obuli pneu Rallyblock, někteří jedou Pini, které se zpočátku jeví jako lepší volba.
RZ2  - Pepa Pekař (Citroen DS3 WRC) přezul na pini a vítězí v RZ2, když za sebou nechává o 4,2 sekundy druhého Davida Šintála, který se však tímto ujímá vedení, což je obrovské překvapení. Tento mladý zlínský závodník je velký talent a v úvodu soutěže to potvrdil skvělými časy. Třetí v RZ byl Vít Kutal, který postoupil na druhé místo průběžně, když na třetí odsunul dosavadního lídra Honzu Bricha.
RZ3 se jede z velké části po již projeté trati a závodníci vpředu už tolik neztrácejí. I ve třetí RZ se zrodilo překvapení, když jí svým dravým stylem vyhrál mladý Martin Čejchan (Škoda Fabia R5), který o 3 sekundy předstihl dosavadního lídra MČR RC rally Marka Střihavku (Citroen DS3 WRC). V těsném závěsu za Markem dojíždí v RZ Vít Kutal, který se tak dostal do průběžného vedení před Davida Šintála. Po RZ3 bylo přeskupení a dál již závodníci jeli podle pořadí po RZ3.
RZ4 – vítězí Marek Střihavka a zahajuje tak svou stíhací jízdu. Tímto vítězství se již dostává na druhé místo za průběžně vedoucího Vítka Kutala, který končí v RZ druhý. Třetí v RZ i průběžně je stabilně jedoucí Jan Brich. V polovině závodu vede Kategorii 1 (do 11 let) Jakub Mudřík (Ford Fiesta) před domácím Dominikem Zapletalem (Subaru Impreza WRX) a Jakubem Pospíšilem (Škoda Fabia R5). Kategorii dívek ovládla Martina Pekařová (Peugeot 208 T16). Druhá je průběžně Pavlína Hostinská (Mercedes 190E rally) před třetí Marií Jandoušovou (Ford Focus WRC). Poukaz na bezplatný odběr zboží od firmy MZ-racing vyhrál Marek Kalina (Lancia Stratos).

RZ5 – Vítek Kutal vrací Markovi úder a vítězí o více jak 4,5 sekundy před Markem a navyšuje tak svůj náskok na prvním místě na 8 sekund. Třetí v RZ Petr Pavlát (VW Polo R WRC) se doslat již na průběžné páté místo. Vítěz RZ3 Martin Čejchan utrhl poloosu a dojíždí s velkou ztrátou.
RZ6 – Marek Střihavka vítězí, ale náskok Vítka Kutala stáhl jen o desetinu sekundy.
Jan Brich se třetím místem v RZ dostal i na průběžné třetí místo před Davida Šintála, který má problém s pneumatikami.
RZ7 Marek Střihavka se dostává do tempa a snižuje ztrátu na prvního Vítka Kutala na 5 sekund. Druhý v RZ Jan Brich si drží bez problému třetí příčku. Hvězda úvodu rally David Šintál má stále více problémů a dostává se před něj na čtvrté místo i Petr Pavlát.
RZ8 (Powerstage). Jede se nejdelší RZ závodu – jedeme prakticky vše, co bylo připraveno na tuto krásnou rally. Marek Střihavka potvrzuje svou extratřídu a vítězí o neskutečných 13 sekund před druhým Honzou Šrámkem (Škoda Fabia R5), který celý závod bojoval s trakcí svého modelu. Tímto fantastickým časem předstihl do té doby vedoucího Vítka Kutala a stal se vítězem Speedway rally Březolupy. Vítek Kutal si třetím místem v Powerstage zajistil druhé místo celkově před spolehlivě jedoucím Honzou Brichem. Čtvrté místo vybojoval Petr Pavlát, pátý byl stále zrychlující Tomáš Procházka (Citroen DS3 WRC) a šestý Jan Šrámek, který odsunul na sedmé místo Davida Šintála. Desítku nejlepších uzavřeli osmý Aleš Čejchan (Škoda Fabia R5), devátý Richard Nitsche (Ford Fiesta S2000) a desátý Lukáš Zámečník (Škoda Fabia R5).
V kategorii 1 zvítězil Jakub Mudřík, druhý byl Jakub Pospíšil a třetí domácí Dominik Zapletal. Kategorii 2 ovládl Vít Kutal, před sourozenci Martinem a Františkem Čejchanovími. Kategorie 3 měla svého vítěze v absolutním vítězi Marku Střihavkovi, druhý byl Jan Brich a třetí Tomáš Procházka. V kategorii 4 zvítězil Petr Pavlát před Richardem Nitsche a Josefem Pekařem. Kategorii dívek kralovala Martina Pekařová před Marií Jandoušovou, která až v závěru na třetí místo odsunula Pavlínu Hostinskou.

V soutěži týmů zvítězil RC Club Čistá (Střihavka, Doležal, Procházka) před Monster Energy teamem (Kutal, Šintál, Šíma) a MZ-racing teamem (Trnka, Čejchan, Šrámek).

V soutěži šampionátů (6 šampionátů) byl nejúspěšnější dosavadní lídr CRC Mladá Boleslav (Střihavka, Doležal, Procházka, Mlejnek, Musalová), který předstihl domácí Intercup Zlín (Trnka, Mudřík, Zámečník, Kutal, Mudřík). Třetí místo obsadil RC rally Tábor (Brich, Bouchner, Daniel)
Poslední závod 4WD MČR RC rally se koná 23. září v Třemošné u Plzně. Před ním však ještě budou dva závody o mistra ČR 2WD a to 18.8. a 19.8. ve Vyškově.