O Mistru ČR 2WD 2017 se rozhodovalo ve Vyškově. 22. 08. 2017 21:40

Ve Vyškově se o předposledním srpnovém víkendu rozhodovalo o titulu Mistra ČR RC rally 2017 2WD. V areálu zdejší základní školy a Sokola Vyškov se uskutečnily 2 závody, ze kterých se zrodil překvapivý vítěz. V sobotu bylo na programu 10 asfaltových testů, ve kterých dominoval Marek Střihavka, a přesto se neradoval z vítězství. V neděli pak bylo v plánu odjet 8 šotolinových RZ, ale zaúřadovalo počasí. Ale vezměme to hezky popořadě. V sobotu se sešlo na startu všech 34 přihlášených závodníků a počasí hrozilo deštěm. 
RZ1: Po průjezdu prvního závodníka začalo lehce poprchávat, takže další jezdci jeli už na mokré trati. I přesto zvítězil letošní mistr ČR 4WD Marek Střihavka o 4,5 sekundy před loňským mistrem 2WD Victorem Trnkou. V těsném závěsu za ním dojeli Petr Pavlát a Martin Čejchan. Pepa Vacek, Jakub Mudřík a Dan Peťovský obdrželi penalizaci za nesprávný průjezd cílem.
RZ2: Trať je stále mokrá, ale neprší. Nejlepší čas zaznamenal opět Marek Střihavka, za ním se seřadili Martin a Aleš Čejchanovi, což jim dopomohlo k druhému resp. čtvrtému místu v průběžné klasifikaci. Marie Jandoušová RZ nedokončila kvůli upadlému kolu. Petr Bábek v obou testech dojel s vylomeným kolem. Po RZ2 bylo přeskupení dle aktuálního pořadí.

RZ3: Opět se rozpršelo. Ne všichni zvolili správné pneu. Vedení si upevňuje Marek Střihavka, na druhého Martina Čejchana má bezmála deset sekund náskok. Třetí v rychlostní zkoušce i celkově je Aleš Čejchan, který na prvního ztrácí již přes 15 sekund. Petr Toušek nedojel pro poruchu elektroniky.
RZ4: Čtvrtá rychlostní zkouška se stala pohromou řady favoritů. Z prvního místa odstupuje pro poruchu motoru Marek Střihavka. Model Victora Trnky se zastavil dva metry před cílem. Jan Šrámek si stěžuje na vypadávající baterii. Vítězí Martin Čejchan a posouvá se do čela celkové klasifikace. Tomáš Mudřík se díky druhému místu v RZ posouvá na celkovou čtvrtou příčku. Petr Pavlát zajel třetí čas a celkově je také třetí, když na druhého Aleše Čejchana ztrácí tři sekundy. Pro poruchy dále nedojíždí Štěpán Mlejnek (motor), Josef Jandouš (řemen), Dan Peťovský (motor). Končí David Kubeš a Petr Toušek. Počasí je stále deštivé.
Poukaz od firmy MZ-racing na bezplatný odběr zboží získává Josef Jandouš.

RZ5: Start rychlostní zkoušky byl pro částečnou nesjízdnost trati o 20 minut odložen. Za deště vítězí o parník Marek Střihavka, který stihl v servisu úspěšně opravit motor. Druhé a třetí místo uzmulo duo Čejchanů v pořadí otec Aleš a syn Martin. V celkové klasifikaci je pořadí ale opačné, vede Martin Čejchan. Čtvrté a páté místo v RZ i celkově drží Mudříkovi, když otec Martin se právě dostal před syna Tomáše.
V polovině závodu vede kategorii 1 (žáci) Jakub Mudřík před Jakubem Pospíšilem a Lukášem Desenským. Mezi juniory kraluje Martin Čejchan. Za ním jsou Tomáš Mudřík a Tomáš Wagner. Seniory vede Aleš Čejchan, druhý v kategorii 3 je Aleš Horák a třetí Jan Šrámek. Třetí mezi všemi a první mezi veterány je Petr Pavlát, těsně za ním je ale Martin Mudřík a velkou ztrátu nemá ani třetí Richard Nitsche.
RZ6: Přestalo pršet. Na prvních třech místech nedošlo k žádné změně. Z pěkného šestého místa odpadává Aleš Horák po problémech s regulátorem, Honzu Šrámka trápí řízení. Na potíže s elektronikou odstupuje Štěpán Mlejnek, regulátor zastavuje Marii Jandoušovou.
RZ7: Trať pomalu osychá. Další triumf v RZ si připisuje Marek Střihavka. Richard Nitsche přezul pneu a hned získává druhé místo. Bronzovou pozici čistou jízdou vybojoval Martin Mudřík. Martin Čejchan sotva dojel do cíle, Victor Trnka hlásí také rapidní ztrátu výkonu, Jana Šrámka stále trápí problémy s řízením. V podkategorii modelů s poháněnou zadní nápravou vede s náskokem Martin Desenský před Josefem Vackem.
RZ8: Povrch zkoušky je z větší části suchý. Vítězí jak jinak Marek Střihavka. Petr Pavlát také přezul na pneu Dash a hned zabodoval druhým místem. Martin Čejchan si třetím místem pojistil vedení v soutěži. Trápení Jana Šrámka a Victora Trnky vrcholí. Z výborného šestého místa bohužel odpadá mladý Tomáš Mudřík, který přetrhl řemínek u svého x-raye. Se stejnou závadou odstupuje i jeho mladší bratr Jakub.

RZ9: Osmý triumf si zapisuje již na suché trati Marek Střihavka. Celkově se již prokousal na sedmé místo. Janu Šrámkovi vystavilo stopku servo, Aleš Horák u něj zastavil a tím trochu ztratil. Aleš Čejchan si druhým místem pojistil stříbrný post celkově. Na prvního Martina Čejchana ztrácí před poslední zkouškou necelých 14 sekund a před třetím Petrem Pavlátem má k dobru přes 8 sekund. Mezi dalšími závodníky jsou již větší rozestupy. Martin Desenský nenastartoval svůj vůz a dostal tak přidělený náhradní čas. Do čela zadokolkářů se tím vyhoupl Pepa Vacek. Z dívek jede už jen Martina Korhelová.
RZ10: Nejlepší čas v powerstage zajel Martin Čejchan, ale dostal penalizaci za dotek s fotobuňkou. I tak skončil na pátém místě, což mu stačilo na nečekané první vítězství v závodě mistrovství České republiky. Z maximálního bodového bonusu za powerstage se tak raduje smolař dnešního závodu Marek Střihavka, který to nakonec i díky problémům Frantina Doležala v posledni RZ dotáhl na skvělé 6. místo. Pátý skončil Richard Nitsche, body za 4. místo bere Martin Mudřík a na stupně vítězů vystoupí vedle Martina a Aleše Čejchanových i třetí Petr Pavlát.

V kategorii 1 má zlatou medaili Jakub Pospíšil, stříbro si odnáší Lukáš Desenský a bronz zbyl na favorita Jakuba Mudříka. Celkový vítěz závodu je i vítězem kategorie 2. Za ním se seřadili Josef Jandouš ml. a Tomáš Wagner. V nejpočetnější kategorii 3 vyhrál Aleš Čejchan před Markem Střihavkou a Ondřejem Danielem. A konečně v kategorii 4 za Petrem Pavlátem dojeli Martin Mudřík a Richard Nitsche.
V soutěži týmů zvítězil TRIVOX CZECH Rally team (Čejchan, Čejchan) před RC Clubem Čistá (Doležal, Střihavka) a SNAIL Racing (Horák, Daniel, Nitsche).
V soutěži šampionátů (5 šampionátů) zvítězilo překvapivě domácí RC rally Brno (Pavlát, Pospíšil, Toušek, Vacek, Pospíšil) před CRC Mladá Boleslav (Střihavka, Doležal, Mlejnek, Desenský), který předstihl Intercup Zlín (Trnka, Mudřík, Mudřík, Kubeš).

Nedělní závod se odehrál celý na jemné šotolině a tak to bylo něco úplně jiného než v sobotu. Z původně přihlášených 35 závodníků se 4 odhlásili a tak se na start postavilo 31 borců. Ráno lehce sprchlo, ale prognóza na celý den byla příznivá, pršet by už nemělo. Startuje se podle pořadí ve včerejším závodě. První jezdci čistí trať od jemné šotoliny.
RZ1: Podle očekávání vítězí Marek Střihavka, ovšem druhé místo Tomáše Mudříka je překvapení. Třetí dojíždí Victor Trnka. Vedoucí jezdec 2WD šampionátu Martin Čejchan doplácí na startovní pozici a zahajuje závod devátým místem. Richard Nitsche do poslední chvíle servisoval vůz a málem nestihl odstartovat, hned od počátku si tak veze dvacetisekundovou ztrátu.
RZ2: Nejlepší čas zajíždí Victor Trnka a posouvá se na druhé místo za Marka Střihavku, který končí v RZ až pátý. Druhým místem v rychlostní zkoušce se blýsknul František Doležal a celkově mu patří čtvrtá příčka. Třetí čas v RZ znamená posun na páté místo průběžně pro Martina Čejchana. Druhá rychlostka se stala osudnou pro Ondřeje Daniela, kterému odešel vypínač a cíl tak neviděl.
RZ3: Na třetí rychlostní zkoušku nebude v dobrém vzpomínat dosavadní lídr soutěže Marek Střihavka, když musel odstoupit kvůli poloose pár desítek metrů před koncem. Nejlepším časem se tak do čela probojoval Victor Trnka, druhé místo zuby nehty drží František Doležal, ale na něj už dotírají Martin a Aleš Čejchanovi, kteří v RZ zajeli třetí resp. druhý nejrychlejší čas v jedné sekundě s prvním. Na startu ztratil Tomáš Mudřík a propadá se na celkové šesté místo. Cíl neviděl ani Tomáš Kudlička (vypínač).
Dramatický souboj probíhá mezi zadokolkáři. S malým odstupem zatím vede Martin Desenský před Lukášem Hostinským (+0,61 s) a Pepou Vackem, kterému chybí další dvě a půl sekundy. Dívčí dvojboj vyhrává Marťa Korhelová, ale Marie Jandoušová není daleko, když neztrácí ani dvě vteřiny.

RZ4: Další dílčí triumf si připisuje Victor Trnka. Druhý Marek Střihavka je už bez šance stáhnout pětiminutovou ztrátu z předchozí RZ. Třetí příčka stačí Martinu Čejchanovi na posun na stříbrnou pozici po polovině závodu před Františka Doležala. Ten se musí mít na pozoru před dotahujícím Alešem Čejchanem, který opanoval čtvrtou příčku v RZ i celkově. Přes minutu ztratil na startu Tomáš Mudřík, když nemohl přemluvit model k nastartování, a propadá se do hloubi pole. Vůz stávkoval i Josefu Jandoušovi mladšímu a to se podepsalo na téměř minutové ztrátě. Petr Bábek trefil fotobuňku, za což si vysloužil penalizaci.
Poukaz na bezplatný odběr zboží od firmy MZ-racing získává Pavel Nečas.
RZ5: I krátká pátá rychlostka se stala kořistí Victora Trnky. Druhý čas stačil Aleši Čejchanovi na posun na bronzovou příčku. Třetím místem si Martin Čejchan pojistil průběžný druhý post, který mu zaručuje titul mistra republiky. Josef Jandouš starší vyfasoval 10 sekund za dotyk s fotobuňkou.
RZ6: Ani v šestém testu nedošlo ke změně na vedoucích postech. Pomyslné stupně vítězů si rozdělili mezi sebe Victor Trnka, Martin a Aleš Čejchanové a i v tomto pořadí stojí v průběžné klasifikaci. Ondřej Daniel dojel se ztrátou s utrženým zadním tlumičem. Před startem na chvíli vykouklo sluníčko, aby se v průběhu objevilo pro změnu pár kapek deště. V dáli hrozí bouřka. Od kol se ale zatím stále práší jako na správné šotolinové rally.
Bohužel před startem další RZ přišla bouřka a udělala trať nesjízdnou a závod byl tedy předčasně ukončen o 2 rychlostní zkoušky dříve. Vítězem se tak stává loňský mistr ČR 2WD Victor Trnka a symbolicky předává žezlo dnes druhému Martinu Čejchanovi, který bude korunován novým šampionem 2WD.

V jednotlivých kategoriích dosáhli na metu nejvyšší a zlatou medaili získávají Jakub Pospíšil (1), Martin Čejchan (2), Victor Trnka (3) a František Doležal (4). Mezi zadokolkáři bere pohár pro nejlepšího Martin Desenský a z dívek byla nakonec lepší Marie Jandoušová.
V soutěži týmů zvítězil opět TRIVOX CZECH Rally team (Čejchan, Čejchan) před White Ford Motorsport (Trnka, Mlejnek) a třetí byl tým Grifone (Mudřík, Mudřík, Mudřík).
V soutěži šampionátů zvítězil s převahou loňský vítěz Intercup Zlín ((Trnka, Mudřík, Mudřík, Jandouš ml.), druhý byl CRC Mladá Boleslav (Střihavka, Doležal, Mlejnek, Desenský) a třetí příčka zbyla na domácí RC rally Brno (Pavlát, Pospíšil, Vacek, Pospíšil, Hostinský).

foto Pepa Vacek