Marek Střihavka oslavil titul vítězstvím. 26. 09. 2017 21:19

Závěrečný, pátý závod MČR RC rally 4WD se konal na krásné, ale náročné trati v Třemošné u Plzně. Marek Střihavka už měl titul jistý, ale o další pozice se tvrdě bojovalo až do poslední, deváté  RZ. Trať je celá šotolinová a střídají se zde široké pasáže, kde se dá jet „dveřma napřed“ s úzkými, kde je potřeba přesnost průjezdu. Na startu se sešlo všech 47 přihlášených závodníků. Počasí tentokrát přálo a po ranní mlze byl krásný slunečný den bez deště.

RZ1: Vítězí Marek Střihavka i přesto, že mu v závěru docházela baterie. Druhý Vít Kutal ztrácí necelých šest sekund, třetí Aleš Čejchan ještě o dvě sekundy víc. Jakub Mudřík neodstartoval do RZ.

RZ2: Ve druhé RZ zajel nejlépe Aleš Čejchan a probojoval se na průběžné druhé místo. S časem o 5 sec horším dorazil do cíle Marek Střihavka, který je ještě stále o tři vteřiny první. Třetí byl místní borec Libor Kupilík a dotáhl se na průběžně třetího Vítka Kutala. Martin Čejchan trefil fotobuňku a propadl se v průběžném pořadí ze čtvrtého na desáté místo. Po přeskupení startuje další náročná RZta.

RZ3: I třetí zkouška se stala kořistí Aleše Čejchana, když nadělil druhému Marku Střihavkovi znovu celých pět sekund a dostává se tak na průběžné první místo před již jistého letošního Mistra ČR Marka Střihavku, na kterého má teď třísekundový náskok. Libor Kupilík se probojoval před Vítka Kutala a je průběžně třetí. Martin Čejchan jel většinu RZ jen na přední náhon.

RZ4: Marek Střihavka zatáhl a výhrou v RZ obrátil pořadí na čele ve svůj prospěch. Aleš Čejchan zajel až čtvrtý čas, ale na dvojici pronásledovatelů v podobě Víta Kutala a Libora Kupilíka má stále více než patnáctisekundový náskok. V seniorské kategorii bojují o setinky Richard Nitsche a František Doležal. Mezi nejmladšími zatím vede Matěj Pták před Jakubem Kesslem.

Šťastným výherce poukazu na odběr zboží od firmy MZ-Racing je tentokrát domácí Jiří Baxa.
Svezení v závodním voze během Setkání mistrů v Sosnové vyhrávají Filip Musal a Pavlína Hostinská.

RZ5: O další dvě sekundy navyšuje po RZ5 Marek Střihavka náskok na druhého Aleše Čejchana. Na třetí místo se vrací Vítek Kutal, když si v této rychlostní zkoušce vybral slabší chvilku doposud bronzový Libor Kupilík. Páté místo opouští po problémech se zavěšením Jan Šrámek a jeho místo zaujímá dotahující Martin Čejchan.

RZ6: Pořadí v RZ6 na prvních třech místech kopíruje i celkové pořadí. Rozestupy se zvětšují. Vede Marek Střihavka, stříbro zatím drží Aleš Čejchan a bronzový je v tuto chvíli Vít Kutal. Domácí favorit Libor Kupilík namotal do kol trávu a propadá se na průběžné desáté místo. Problémy s poloosou srazily do hloubi pole Filipa Musala, potíže s diferenciálem hlásili Honza Brich a Jaroslav Pták. RZ s ulomeným kolem nedokončil Martin Úbl a s prázdnou baterií pomalým tempem sotva dojel Matěj Pták.

RZ7:  Marek Střihavka přenechal vítězství v RZ Aleši Čejchanovi, když v průběhu zastavil a zapínal si čelovou kameru. Třetí místo v měřeném testu vyneslo posun na čtvrtou průběžnou příčku Richarda Nitscheho. O bramborovou medaili ale ještě svede souboj s Martinem Čejchanem. Petr Pavlát jede s porouchaným předním diferenciálem a nemá náhradní na výměnu. Jiří Baxa dojel s ulomeným kolem a František Čejchan se doploužil do cíle s úplně prázdnou baterií.

RZ8: Před poslední RZ se zdá být minimálně na prvních čtyřech místech celkové klasifikace rozhodnuto. Marek Střihavka vede s náskokem přes 18 sekund před Alešem Čejchanem, třetí Vít Kutal ztrácí další třičtvrtě minuty. Boj bude o páté místo mezi Martinem Čejchanem, který dojel RZ8 s pohonem tří kol, a Františkem Doležalem. Ani ne půl sekundy dělí sedmého Michala Bouchnera a dotahujícího Libora Kupilíka. Cíl předposlední zkoušky neviděli Antonín Čermák a Vladimír Čihánek. Domácí Daniel Procházka byl penalizován za dotek s cílovou fotobuňkou.

RZ9: A je dobojováno. Vítězstvím v posledním závodě sezóny potvrdil Marek Střihavka korunovaci svého letošního titulu. Druhý Aleš Čejchan mu alespoň uzmul výhru v závěrečné powerstage, byť o pouhé tři desetiny. Třetí v RZ i cekově dnes skončil Vít Kutal a zároveň získává zlatou medaili v kategorii 2. Kategorii 4 ovládl čtvrtý Richard Nitsche, když za sebou nechal Františka Doležala a Martina Mudříka. Mezi dětmi si nejlépe počínal domácí talent Matěj Pták, souboj o druhé místo na svoji stranu v poslední zkoušce naklonil Jakub Mudřík, třetí byl Jakub Kessl.

V soutěží týmů zvítězil RC Club Čistá (Střihavka, Doležal, Procházka) a získal tak letošní titul. Druhý MZ-Racing (Trnka, Čejchan, Šrámek) je druhý i celkově stejně jako třetí Monster Energy Team (Kutal, Šintál, Šíma).
V soutěži šampionátů si vítězství i letošní první titul vybojoval CRC Mladá Boleslav (Střihavka, Doležal, Procházka), když porazil loňské vítěze Intercup Zlín (Trnka, Mudřík, Zámečník, Kutal, Šintál), kteří i celkově obsadili druhé místo. Třetí Safari Cup Dvůr Králové (Čech, Musal, Korhelová, Nitsche) se tímto výsledkem dostal na celkové třetí místo o pár bodů před RC rally Tábor.

Letošní, osmý ročník MČR RC rally je za námi, zbývá už jen Slavnostní vyhlášení v Sosnové u České Lípy, které proběhne 17. listopadu v rámci tradičního svátku českého motorsportu - Setkání mistrů rally, rallyekrosu a autokrosu.

Bližší informace a kompletní výsledky najdete na webu mcrrcrally.cz a na webu autodrom.cz

Foto Libor Kupilík